První šanci utkání měla Sparta, když hned ve 2. minutě orazítkoval břevno Sláma. Na druhé straně prošel obranou Sparty Novotný, ale svou střelu mezi tři tyče nevměstnal. O první gól derby se po uvolnění od Sopa postaral v 11. minutě Křemen, který střelou ze středu palubovky poslal Spartu do vedení. Slavia byla blízko vyrovnání hned vzápětí, ale střelu Saláka zastavilo břevno.

Na konci 16. minuty se prosmýkl kolem dvou hráčů Slavie sparťanský Rott, ale míč poté nasměroval mimo branku domácích a náskok Sparty se mu tak navýšit nepodařilo. Na začátku dvacáté minuty rozehrál Oliva rohový kop na osamoceného Novotného, který střelou z první vymetl horní roh sparťanské branky a stanovil poločasové skóre 1:1.

Slavii se podařilo ve 24. minutě otočit vývoj derby, když Hrdinův trestný kop vyrazil brankář Mareš jen před sebe a Salák poslal míč za jeho záda - 2:1. Další možnost, jak pohnout ukazatelem skóre se nabídla Slavii, ale Míča trefil, po přistrčení Homoly, jen tyč. Ve 31. minutě sparťanský brankář Mareš podržel své spoluhráče, když reflexivně vykopl pokus Michela Mela.

Kritický moment pro Spartu přišel ve 33. minutě, kdy Brunovský chyboval, fauloval a viděl červenou kartu. Nabídnutou početní výhodu Slavia využila, když Hrdina vylákal ven z branky brankáře Mareše, přihrál Novotnému, který se trefil podruhé v zápase a navýšil náskok Slavie na 3:1.

Po třetí obdržené brance se Sparta pustila do power play a dočkala se bleskově snížení. Křemen protlačil míč k Rottovi, který mu ho vrátil a talent Sparty se trefil popáté v posledních dvou duelech a vykřesal pro Spartu naději do zbytku zápasu. Tři minuty před koncem nebyla Sparta daleko od vyrovnání, když Křemen našel kolmicí na zadní tyči Vodeckého, který ale poslal míč jen do boční sítě. To byla zároveň poslední větší šance Sparty na srovnání. Výsledek už se ale nezměnil, a tak se Slavia mohla radovat z třetího vítězství v derby v řadě za sebou, tentokrát 3:2.

Martin Brychta (trenér, Slavia Praha):
„Jsme rádi za výhru, ale bylo to hodně náročné a těžké utkání. Vzájemně se se Spartou známe a byli jsme na sebe dobře připravení. Šlo pouze o to, kdo se k zápasu postaví agresivněji a s větší bojovností. V prvním poločase to byla Sparta. My jsme se s tím dokázali vyrovnat až po přestávce, ale jinak to bylo vyrovnané utkání až do závěrečného hvizdu,“ zhodnotil utkání trenér Slavie Martin Brychta.
Slavii pomohlo vyloučení sparťana Brunovského. „V početní výhodě se nám podařilo vstřelit branku a odskočit Spartě na rozdíl dvou gólů. I proto si myslím, že to byl jeden z momentů, který derby nakonec rozhodl,“ konstatoval Martin Brychta a dodal: „Na druhou stranu soupeř poté přistoupil hned ke hře bez brankáře, na níž měl tedy více času, než kdyby byl stav delší dobu dva-jedna. Tam si myslím, že by přišla power play Sparty později.“
Derby se hrálo před skvělou diváckou kulisou. „Atmosféra při derby je vždy výborná. Hráče navíc nabudí k lepším výkonům a oni hrají na více než sto procent. K zápasu také přistoupí tak, aby se to příchozím divákům líbilo.“

Jan Horáček (trenér, Sparta Praha):
„Podle mého názoru se jednalo o remízové utkání. Udělali jsme ale individuální chyby, za které jsme zaplatili, Slavia nás potrestala a o gól vyhrála,“ uvedl Jan Horáček a chválil atmosféru zápasu: „Byla vynikající. To jsou ty chvíle, proč hráči ten sport hrají. Má se hrát pro lidi a je jenom dobře, že diváci přišli a vytvořili skvělou atmosféru. Hráčům se potom totiž hraje mnohem lépe a vydají se ze všech sil, aby se předvedli. Škoda jen, že podobných utkání není v naší lize více. Pro nás jsou zápasy se Slavií snad více, než zápasy v play off, protože je to nejvíc, co lze u nás hrát.“
Spartu ve snaze o vyrovnání přibrzdila červená karta. „Tento moment zápas hodně ovlivnil, protože namísto toho, abychom šli do tlaku a snažili se vyrovnat, tak jsme šli do tří, navíc jsme v oslabení inkasovali. Chyb bylo ale z naší strany více. Za další dvě jsme zaplatili góly po standardních situacích, což by se v takovýchto zápasech nemělo stávat,“ hlesl sparťanský kouč a vyjádřil se k momentu z úvodu zápasu, kdy rozhodčí neodpískali ruku domácího Saláka. „To byla jasná penalta. Snažili jsme se na to z lavičky reagovat, ale bohužel rozhodčí ruku neviděl, neodpískal, a proto nemohla přijít ani penalta.“

Statistiky utkání

Profil haly

SH Eden

Více
Adresa Vladivostocká 1460/10, Praha 10 - Vršovice
Kapacita 1000
Vstupenky 50 Kč