FK ERA-PACK Chrudim oslavil na konci března 25 let své existence. Na úvod rozhovoru zavzpomínejme na úplné začátky, jak probíhala stavba a budování v současnosti již dvanáctinásobného mistra na českém území?

Začátky klubu sahají do roku 1991, kdy se parta kamarádů rozhodla zúčastnit se turnaje O štít města Hlinska. Ten se nám podařilo vyhrát a z toho důvodu jsme se odhodlali náš tým přihlásit do 1. okresní ligy malého fotbalu okresu Chrudim. Na činnost jsme si vydělávali pořádáním kulturních akcí. Snažili jsme se propagovat vesničku Rváčov, protože právě tam se psaly začátky současného futsalového klubu. Na počátku se o naše úspěchy starali skvělí hráči jako Aleš Meloun, bratři Dalečtí, bratři Mrázkovi, Darek Říha, Martin Severýn, Zdeněk Vodička, Slávek Záhorka, Martin Slavík nebo Ondřej Kumpan.

Co se týče nejvýraznějších milníků novodobé historie, které ve své hierarchii stavíte nejvýše?

Kromě samotného založení klubu nemohu zapomenout na cestu s Milanem Daleckým do Hradce Králové do hotelu Černigov, kde jsme podepsali posun do vyšší soutěže a od roku 1997 jsme měli právo startovat ve 2. nejvyšší soutěži. Dalším milníkem byl samotný přesun do Chrudimi a získání generálního partnera, což inicioval zejména Honza Ceral, který se podílel i na jednání o angažování trenéra Oty Stejskala. Významných úspěchů přibývalo, po zisku prvního titulu přišla premiérová účast v UEFA Futsal Cupu, které jsme si velmi považovali. Po dvou triumfech v ligové soutěži jsme byli třetí. V další sezóně jsme se před play-off posílili o Michala a Romana Mareše, čímž jsme se znovu vyhoupli na vrchol domácí scény a mezi evropskou elitu. Tyto borce posléze doplnil současný kapitán Lukáš Rešetár. Další výrazný zlom nastal příchodem Cacaua s Maxem a poté dalších zahraničních hráčů. V UEFA Futsal Cupu jsme hráli fantastická utkání proti Sportingu Lisabon, Dinamo Moskva, FC Barcelona a další evropské velkokluby. Vše jsme korunovali ziskem velmi chtěného desátého ligového titulu v řadě.

Zaměřme se právě na poslední zmíněný úspěch. Oslavili jste dvanáctý titul, z toho desátý v řadě. Jak jste celou sezónu vnímal?

Oslavili jsme desátý titul v řadě a právě po této stránce je velmi výjimečný. Byl to náš sen a cíl před začátkem sezóny, hodně jsme si ho přáli a všechno k němu směřovali. Přiznám se, že kromě desátého titulu v řadě, jsem měl v hlavě ještě další přání: k pětadvacátému výročí založení klubu mít na kontě pětadvacet výjimečných trofejí a jsem rád, že se mi přání splnilo.

Můžete dát dohromady výčet zmíněných pětadvaceti trofejí?

Máme dvanáct mistrovských titulů, osmkrát jsme vyhráli pohárovou soutěž a pětkrát nám patřil titul mistra republiky v mládežnických kategoriích. K našim úspěchům patří i veteránský titul, jenže tento triumf nemůžeme do výčtu počítat, protože tým musel startovat, dle pravidel FAČR, pod jiným názvem než účastník první ligy (pozn.red. tým startoval pod názvem Veteráni Chrudim).

Zaměřme se na první polovinu sezóny, kde proběhla chrudimská štace v UEFA Futsal Cupu. Jak jste byl spokojen s účastí v Evropě?

Již před sezónou bylo avizováno, že stavíme tým, který chce Chrudim posunout na evropské scéně znovu o kousek dál, čímž jsme mysleli účast na závěrečném Final Four. V rozhovoru před startem nového ročníku jsem říkal, že se mi v hlavě honí myšlenky na náš tým v portugalském Lisabonu, který byl, dle mého názoru, nejsilnější a ukázalo se, že se mu letošní mančaft nevyrovnal. Už v Rize, kde jsme prohráli s belgickým mistrem, jsme nepředváděli výkony, které jsem očekával. Nadstandardně jsme odehráli pouze první poločas s domácí Rigou, kde nám šlo o všechno. Věřil jsem, že na daný výkon dokážeme navázat v další fázi Ligy mistrů i přesto, že nám los přisoudil velice silné soupeře Kairat Almaty a pozdějšího vítěze Jugru-Jugorsk. Celkem jsme získali „pouhých“ sedm bodů, představovali jsme si daleko lepší výsledek. Sice jsme si splnili dílčí cíl postupu do elitní fáze, ale sedm bodů je opravdu málo, takže z tohoto pohledu nejsme spokojeni.

Následoval Pohár FAČR, kde jste získali pohár zpět do Chrudimi?

Zde byla motivace více než jednoznačná, chtěli jsme získat pohár z Teplic zpět do Chrudimi. Semifinále s Benagem jsme zvládli, dá se říci, v pohodě a ve finále na zimním stadionu před početnou návštěvou jsme již dominovali. Pěkná tečka za futsalovým rokem 2015.

Co se týče hráčského kádru, před sezónou se v mužstvu objevily čtyři posily. Hodně se čekalo od Marcinha se Sidneim, jak hodnotíte jejich výkony v průběhu sezóny?

Sidnei je vynikající hráč, který zejména ve finálové sérii předvedl přesně to, co jsme od něj očekávali a ukázal, že je platným hráčem. Obrovská smůla byla, že ho třičtvrtě sezóny provázelo zranění, pokud by byl zdravý, tak věřím, že jsme byli v Lize mistrů úspěšnější. Téměř po celý ročník laboroval se zraněním a nemohl se pořádně připravit. Do kupy ho daly až naše trenérské posily z Kairatu a ve finále ukázal, co umí. Marcinho je velice pracovitým hráčem, bohužel nedostal tolik možností při zápasech ukázat, co jsme si od něj slibovali. Stále se pohyboval na hraně čtvrtého a pátého brazilského hráče, nicméně když nastoupil, tak rozhodně nezklamal.

A co české reprezentační posily Radim Záruba a Michal Kovács?

V Radimu Zárubovi vidím obrovský potenciál. Investice do jeho příchodu byly poměrně vysoké, hodně jsme přemýšleli, zda ho před sezónou do Chrudimi přivést a dnes rozhodně nelitujeme. Roste z něj velká osobnost českého futsalu. Co se týče Michala Kovácse, jeho sezónu bych rozdělil na dvě části. Na začátku hrál výborně, později po autonehodě šly jeho výkony dolů a již se nedokázal vrátit na výkonnost, kterou měl třeba v lotyšské Rize. Měl jen krátký úsek, kdy se mu dařilo a z tohoto pohledu jsem zklamán.

V médiích byla hodně probírána situace s trenéry, kterých se na lavičce elitního českého klubu v letošní sezóně vystřídal dostatek. Jak jste danou situaci vnímal z vašeho pohledu?

Z mého pohledu se nejedná o nic nestandardního. V úvodu sezóny dostal důvěru Dentinho, který nám v loňské sezóně výrazně pomohl po odchodu Daniela a doufali jsme, že zvládne pozici hrajícího trenéra jako Cacau. Po účinkování v UEFA Futsal Cupu jsme vše vyhodnotili a rozhodli se pro změnu. Dentinho pokračoval pouze jako hráč, zodpovědnost za koučování na sebe vzal sportovní ředitel Petr Horák za pomoci Jardy Bartuška. Ke konci základní části jsme zaznamenali výkonnostní pokles mužstva, a proto jsme prostřednictvím Tomáše Hamsy začali vyjednávat s Cacauem. Výsledkem bylo rozšíření stávající dvojice o Tomáše Mellera s výpomocí kondičního trenéra Mária a trenéra brankářů Cleimara z Kairatu, které následně vystřídal sám Cacau, jenž s námi oslavil dvanáctý titul mistra republiky.

V mládežnických kategoriích přišel zisk mistrovského titulu v kategorii do 19 let, o dva roky mladší futsalisté do závěrečného Final Four nepostoupili. Jak vidíte výkony chrudimské futsalové budoucnosti?

Tajně jsme si přáli postup obou týmů do finálového turnaje. Sedmnáctce to uteklo v posledním zápase základní části proti Hradci Králové, devatenáctka si s předstihem zajistila účast ve Final Four. Kluci ukázali svoji kvalitu, pracovali výborně po celou sezónu, byli soustředění a táhli za jeden provaz. Následně vše vyvrcholilo ve finále proti Slavii Praha, kde otočili skóre z 0:2 na 3:2. Panuje absolutní spokojenost, pochvala směřuje hlavně k trenérům a realizačnímu týmu, kteří mužstvo fantasticky vedli. I z toho důvodu počítáme, že se do přípravy A-týmu v následujícím ročníku zapojí minimálně čtyři mladí futsalisté, včetně Dominika Zdržálka a Adama Ordelta, kteří již v loňské sezóně s klubem trénovali a letos by se měli stát již plnohodnotnými členy kádru.

U mládeže ještě zůstaneme. Rozjely se nábory mladých talentů, chystá se kemp. Práce s dětmi vás hodně baví, že?

Našemu klubu bylo hodně vytýkáno, že jsme ve větší míře nepracovali s mládeží. Nyní jsme vděční, že jsme vyslyšeli výtky a začali s nábory mladých hráčů ročníku 2010 a starší. Musíme naše rozhodnutí kvitovat, protože jsme se shledali s obrovským zájmem, naše mládežnická základna se rozrostla minimálně o sto nových členů. Pracujeme s nimi jednou až dvakrát týdně. Jdeme cestou, že se jim plně věnují hráči A-týmu a naším hlavním cílem je rozvíjet jejich další dovednosti. Kdo má chuť, může si přijít zatrénovat. Vzhledem k tomu, že nás práce s dětmi opravdu baví, připravujeme v srpnu tři tréninkové kempy, na které je k dnešnímu dni přihlášeno již přes 70 dětí. Tak obrovský zájem jsme nečekali, na práci s nimi se velmi těšíme a přípravy jsou již v plném proudu.

Málo kdo z futsalové veřejnosti ví, že v současné době budujete zázemí sportovního klubu. V jaké fázi se celý projekt nachází?

Zázemí pro naše členy již využíváme především k rehabilitaci a rekonvalescenci hráčů. Do konce roku bychom chtěli oficiálně otevřít síň slávy, kde budou vystaveny všechny získané trofeje.

Na závěr má otázka směřuje k následujícímu ročníku. Bude se Chrudim znovu ucházet o pořadatelství UEFA Futsal Cupu?

Splnit podmínky UEFA vzhledem k pořadatelství některé z částí futsalové Ligy mistrů je každoročně složitější. Každopádně za nás mohu říci, že jsme se snažili žádost o pořadatelství Main round zodpovědně a v rámci možností maximálně kvalitně připravit a již jsme ji odeslali prostřednictvím FAČR na UEFA. Zde bych chtěl poděkovat právě Komisi futsalu Fotbalové asociace České republiky, která nám velmi pomáhá na mezinárodním poli. V současné době čekáme na výsledek, zda jsme s naší žádostí uspěli či nikoliv.

Další aktuality

Kolman nasadil laťku vysoko, tvrdí kandidát na jeho post Karel Kruliš
Kolman nasadil laťku vysoko, tvrdí kandidát na jeho post Karel Kruliš 18.06.2021

Na sobotní Valné hromadě Svazu futsalu ČR v Nymburce nakonec dojde jen k jedné volbě. Za odstoupivšího Daniela Kolmana z pozice předsedy Grémia klubů 1. ligy bude kandidovat Karel Kruliš. Trenér českolipských Démonů. Na tento post je jediným kandidátem.

Jakub Němec: Potvrdili jsme si, že jdeme správnou cestou
Jakub Němec: Potvrdili jsme si, že jdeme správnou cestou 11.06.2021

Nejnáročnější za dobu, co se věnuje futsalu. Tak mluví trenér prvoligových futsalistů Olympiku Jakub Němec o sezoně, kterou mělnickému týmu ukončila favorizovaná Plzeň ve čtvrtfinále.

Kapitán futsalistů Dynama Pouzar: Herně jsme se dokázali posunout
Kapitán futsalistů Dynama Pouzar: Herně jsme se dokázali posunout 09.06.2021

Futsalisté Dynama o jednu příčku nepostoupili do play off nejvyšší české ligy a sezona tak pro ně skončila už po základní části. O hodnocení celého ročníku se postaral kapitán mužstva Radim Pouzar, který za celou sezonu chyběl pouze v jednom utkání.