Na začátek tohoto rozhovoru se ještě vraťme do minulé sezóny. Tu ukončil předčasně koronavirus. Jak jste trávil karanténu?
"Nastalá situace nebyla jednoduchá pro každého z nás a bylo na každém, jak se se situací vypořádá. Mě samotná pauza pomohla trochu zvolnit a věnovat se věcem, které jsem z časových důvodů odkládal. Hodně jsem se věnoval vlastnímu vzdělávání a rozvoji, které mě v mnoha směrech limitovalo."   

Jaké bylo se vrátit s týmem k tréninku? Tentokrát byla pauza delší.
"Myslím si, že každý z nás přivítal možnost se opět vidět, byť se kluci vraceli v různém stavu a odlišném fyzickém rozpoložení, tak každému z nás chyběla socializace a denní kontakt, na který jsme do CVOID pauzy byli všichni zvyklí a považovali ho za normální. Delší pauzu, která nastala, pojal každý po svém, ale nemůžu říct, že by někdo došel v dezolátním a nepoužitelném stavu, který by ho limitoval v přípravě. Každý z kluků si je sám vědom, že to především dělají pro sebe a pokud by si naordinovali neobvyklou a dlouho pauzu, dřív nebo později je tento fakt dožene. V tomto ohledu existuje jediná spravedlnost." 

Projevila se delší pauza nějak na hráčích?
"Z mého pohledu určitě ano, a to především pozitivně, díky vynucené pauze, začal všem chybět pohyb, a to i těm, co když mohou, tak si raději odpočinou, než aby si přidali. Postupně se všichni zapojili do netradiční jarní přípravy ve svých fotbalových klubech, která je v jistém směru neustále udržovala v kondici a nedošlo tak k výrazné kolektivní stagnaci fyzické kondice."

Co čekáte od nové sezóny? Máte nějaké osobní a týmové cíle?
"Upřímně jsem zvědavý, jak moc velký dopad bude mít aktuální situace na náš sport. V některých klubech dochází ke změně myšlení a přenastavení celkové filozofie klubu, které jsou více postaveny na českých a talentovaných hráčích, kterým tato změna může hodně pomoci v dalším rozvoji. Za sebe jsem v tomto směru rád, neboť mládí fandím a pokud hráč ve svém náctiletém věku dosahuje kvalit české ligy, proč by se měl učit od TOP hráčů české ligy pouze na tréninku. Jedině díky reálným chybám, které v zápase přijdou, má možnost na těchto nedostatcích pracovat a co nejdříve je ze svého herního projevu odstranit. Mezi mé osobní cíle patří splnění kolektivního cíle, díky kterému máme možnost změřit správně zvolenou strategii. Důležitým cílem pro nás musí být rozšíření mládežnických celků, které jsou pro náš klub stavebním kamenem, na který se nabalují další kroky budoucnosti. Bez kvalitní hráčské základny a konkurence, nemohou bohužel někteří mladí hráči růst, neboť je v dnešní době hodně populární vše dostat „zadarmo“ a bez ochoty sebeobětování. Týmové cíle herního projevu si ponechám pro sebe, ale byl bych moc rád, kdyby si Helas v české lize pro letošní sezonu vytvořil tvář, která donutí soupeře před vzájemným duelem hodně přemýšlet."

S kolegou Davidem Cupákem si dokončujete trenérské vzdělání. V jaké je to fázi?
"Aktuálně čekáme na výsledku ze svazu, po šesti dnech teoretické a praktické přípravy, došlo na závěrečný test, díky kterému se rozhodne o úspěšnosti několika týdenního vzdělávání. V tomto ohledu bych uvítal další možnosti vzdělávání, neboť si myslím, že z pohledu odbornosti, se český trenér musí hodně spolehnout na svoji vlastní iniciativu, ze které často pramení systematické chyby, které brzdí v rozvoji hráče a v neposlední řadě samotného trenéra."

Na závěr našeho rozhovoru se chci zeptat na to zda vám vůbec zbývá čas na něco jiného než na futsal?
"Dobrovolně a bez mučení se přiznám, že mi futsal zabere veškerý volný čas, který mám. Díky velmi tolerantní přítelkyni, bych to nikdy nezvládl, a proto jí patří velké poděkování, je pro mě velkou podporou a díky ní, mám možnost dělat něco, co mi dává životní smysl a budoucnost."

Další aktuality

Slávista Filip Hruška: Vážím si každé minuty na hřišti
Slávista Filip Hruška: Vážím si každé minuty na hřišti 21.09.2020

V únoru 2020 se stal nejlepším střelcem Final Four kategorie U19 a získal s ostatními spoluhráči zlaté medaile. Během letní přípravy si pak vybojoval místo v nabitém kádru trenéra Davida Filingera. Za každou šanci Filip Hruška vděčný a je to vidět, po premiérové trefě do sítě Mělníka přidal nadějný slávistický střelec hned dvě v druhém kole proti Českým Budějovicím.

Štefan Beránek: Futsal mě neskutečně baví
Štefan Beránek: Futsal mě neskutečně baví 18.09.2020

Dynamo PCO České Budějovice má za sebou ostrý start do nového ročníku 1. FUTSAL ligy. Po překvapivě těsné prohře 1:2 v Chrudimi následoval těžký direkt v domácí hale a deset branek od Slavie. Brankář Štefan Beránek si na nedostatek práce v obou zápasech nemohl stěžovat.

Michal Seidler: Letní příprava byla krutá
Michal Seidler: Letní příprava byla krutá 02.09.2020

Šestinásobný nejlepší futsalista roku Michal Seidler se stal nejzvučnější posilou Interobalu. Český reprezentant nám přiblížil, jakou mají za sebou v Plzni letní přípravu a koho považují za své největší konkurenty v nadcházející sezoně.