I tak ale zůstává Radek Lobo, šéf Interobalu Plzeň a člen Výkonného výboru Svazu futsalu, optimistou. Ba dokonce na současné pandemii našel i něco pozitivního pro české futsalové prostředí.

Ve třech týmech z hokejové extraligy se v krátkém sledu objevil hráč nakažený koronavirem. Nezačínáte mít obavu o start VARTA futsal ligy?
Nemám obavy o start ligy. Koronavirus tady je a zůstane stejně jako jiné viry. Celá situace se velmi zjednoduší spuštěním výroby očkovací látky a léku. Vzhledem k tomu, že pro vědce na celém světě je toto priorita, pevně věřím, že na podzim, nebo nejpozději do konce roku, budou tyto látky na trhu a celý cirkus kolem Covidu, jehož mortalita je násobně nižší, než u jiných běžných nemocí, skončí. Ale zpět k VARTA futsal lize. Je pravděpodobné, že některá utkání mohou být odkládána z důvodu pozitivního testu v klubu. Já věřím, že to nebude masivní problém ligy, ale ojedinělé případy. Spíš mám obavy z různých příkazů a zákazů ze strany našich politiků, kteří neumí nic vyřešit, ale náramně se jim zalíbilo omezovat a usměrňovat naše životy pod záminkou boje s nemocí. Pokud budou na tribuně diváci s rouškou, nemám s tím problém, ale pokud bude někdo na základě názoru svých PR týmů měnit povolený počet diváků třeba v den utkání, tak s tím problém mám. Protože když nebude mít divák jistotu, že se do hlediště dostane, radši nepřijde vůbec.

Fotbalová Plzeň si na začátku přípravy zaplatila testy na COVID „z vlastní kapsy“. Je vůbec možné, aby Výkonný výbor Svazu futsalu nařídila týmům zajištění testu na přítomnost koronaviru?
Takový návrh nikdo nepřednesl, a tudíž jsme o ničem podobném nejednali. Osobně jsem přesvědčen, že to není nutné. Testování je stejně jako celá COVID krize jeden velký byznys. Navíc test vám ukáže aktuální stav v den testu. To ovšem neznamená, že hráč, funkcionář, nebo kdokoli jiný se nenakazí pět minut poté, co byl testován. Plošné testy jsou dle mého názoru pouze gesto a z hlediska skutečné situace mají velmi omezenou časovou vypovídací hodnotu. V klubu stejně jako ve firmě spoléháme na zodpovědný přístup a pokud kdokoliv má důvod se domnívat, že je rizikový, tak mu PCR test zaplatíme, a v případě pozitivního výsledku refundujeme po dobu léčení jeho průměrný základní plat do 100 %.

Jak hodláte upravit futsalové řády vzhledem k probíhající pandemii? Zejména, pokud by došlo k ukončení sezony znovu dvě kola před koncem základní části. Bude se v tomto ohledu něco měnit? Jaký obranný prostředek chcete nastavit pro tento případ?
Tuto problematiku na půdě Výkonného výboru intenzivně řešíme. Navíc UEFA vydala COVID manuál, který bude jakousi páteří našich řádů a opatření. Také FIFA již pracuje na některých úpravách z důvodu snížení rizika nákazy a ve futsalu například do konce roku zrušila používání rozlišovacích vest pro náhradníky.
Ukončení sezony bylo rozhodně nešťastné, ale stojím si za tím, že rozhodnutí Výkonného výboru bylo jediné možné vzhledem ke stavu v daném čase a situaci v ČR. O tom svědčí i názor 10 ligových klubů ukončit soutěžní ročník bez mistra s pořadím dle aktuální tabulky po 20. kole. Obranný prostředek neexistuje. Co ale potřebujeme, jsou jasná pravidla a postupy v případě další podobné situace. A ty budeme mít.

Chrudim by měla letos reprezentovat český futsal v Lize mistrů. Není to pro ni i trošku nevýhoda vzhledem k současné globální situaci? Tím narážím na to, že například tenistka Halepová zrušila svou účast na turnaji v Itálii, protože italská vláda nařídila cestujícím z Rumunska čtrnáctidenní karanténu.
UEFA již zveřejnila termínovou listinu Ligy mistrů i kvalifikací o MS a ME. Vše se musí zvládnout v poměrně krátkém období, a to bude určitě zátěž nejenom pro Chrudim, ale i národní tým. UEFA bude jistě bedlivě sledovat epidemiologickou situaci v členských státech a přijatá opatření v jednotlivých zemích zejména v místě pořádání utkání. S tím souvisí stále velmi omezená možnost využití letecké dopravy a tak dále. Otazníků a možných komplikací je opravdu hodně. V případě Chrudimi je jasné, že tak zkušený management ví, jak široký kádr potřebují, aby úspěšně zvládli obě soutěže a v Lize mistrů si zahráli konečně vytoužené Final Four. Kde může nastat komplikace nejenom u Chrudimi, je návrat Brazilců do Evropy. Naštěstí tento problém v Plzni řešit nemusíme (úsměv).

Našel byste něco pozitivního, co přinesla pandemie koronaviru českému futsalu?
Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré a já si myslím, že po zkušenosti z nedohrané ligy si už nikdo nedovolí z různých důvodů ztrácet body v základní části… Určitě ubyde překvapivých výsledků u některých týmů.

Neuvažuje se o tom, že příští sezona bude ve VARTA futsal lize nesestupová? Může dojít třeba k tomu, že mužstvo bude muset do čtrnáctidenní karantény.
Žádný podobný návrh jsem nezaznamenal. České futsalové soutěže potřebují restrukturalizaci, ale ne z důvodu koronaviru. Jsem optimista, a jak už jsem řekl, očekávám, že tak, jak se COVID objevil, tak se situace rychle vyřeší a svět se vrátí k normálnímu fungování.

Další aktuality

Kluby by také měly investovat do sebeprezentace, myslí si Michal Pavlík
Kluby by také měly investovat do sebeprezentace, myslí si Michal Pavlík 03.08.2020

Nová sezóna klepe na dveře a futsalový kolotoč se opět naplno rozjíždí. To znamená návrat do plné polní i pro důležitého člena zákulisí českého futsalu, PR manažera SFČR Michala Pavlíka. Na své pozici stíhá informovat o dění v nejvyšší futsalové lize, ve druhých ligách, v české reprezentaci, a také se podílí na organizaci veškerých futsalových akcí. A jelikož Michal nemůže udělat rozhovor sám se sebou, připravil si pro něj otázky PR manažer klubu SK Interobal Plzeň Martin Spörl.

David Cupák: Chci se podílet na budoucnosti futsalu
David Cupák: Chci se podílet na budoucnosti futsalu 31.07.2020

Hrající legenda Helasu Brno David Cupák, se s námi podělil o své dojmy před startem nové sezony. Uvidíme Davida v nové sezóně i v jiné roli, než tam kde mu to jde nejlépe, tedy na palubovce a v dresu?

Trenér Mělníka Němec: Sezona nás psychicky posílila
Trenér Mělníka Němec: Sezona nás psychicky posílila 23.07.2020

Zatímco loni Mělník slavil historický postup do čtvrtfinále nejvyšší české soutěže, tak letos měl mnohem nepříjemnější starosti, a sice ty záchranářské. Olympik totiž v prvních osmi zápasech vyšel bodově naprázdno. Nakonec se i tak udržel. V uplynulém soutěžním ročníku VARTA futsal ligy skončil devátý.