Oto, na začátek rozhovor odlehčím. Jak trávíte pracovní dny v karanténě? Jde vám home office?
Dobře, odlehčeně. Moc ne. Snažím se stále udržovat pevný řád. Bloky, kdy pracuji, ale mám doma full house. Žena učitelka a obě děti jsou studenti, takže jsou doma. K tomu dva psi. Jde to, ale myslel jsem si, že to bude větší pohoda.

O tom, jak nám všem chybí futsal, se asi nemusíme bavit. Dokážete odhadnout, jak dlouho může takový stav ještě trvat?
V první řadě musím říct, že mi chybí pohoda a klid. Každodennímu zpravodajství z boje s koronavirem prostě nejde uniknout a to, co se děje například v Itálii a Španělsku je opravdu strašné. Vše okolo vládních nařízení na ochranu zdraví a životů má, určitě nejen pro mě, naprostou prioritu. V tomto kontextu je všechno ostatní méně důležité, ale samozřejmě futsal a řada dalších věcí, mi moc chybí. U futsalu přišlo přerušení těsně před samotnými vrcholy sezony, kvůli kterým všichni futsal děláme – před vždy atraktivním play off a baráží s Chorvatskem. Jak dlouho to bude trvat a zda třeba něco ještě půjde dohrát? Vůbec se neodvažuji odhadovat. Situace s koronavirem se opravdu vyvíjí, když ne z hodiny na hodinu, tak určitě ze dne na den.

Futsal čekají v příštích týdnech těžká rozhodnutí…
Jedná se o bezprecedentní situaci, a právě od toho je tady výkonný výbor, aby vše zvážil a rozhodl dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A samozřejmě v souladu s řády Svazu futsalu ČR. Mohu ujistit celou futsalovou veřejnost, že VV k celé problematice přistupuje nesmírně zodpovědně. V době konání posledního VV (12.3.20 – pozn.) jsme stále ještě velmi doufali v dohrání soutěží a řešili hlavně varianty, jak soutěže dohrát – zkrácená play off a podobně. Současný vývoj mnoho optimismu pro dohrání nedává, a tak se opravdu spíše blíží varianta předčasného ukončení celostátních soutěží 2019/2020. Bohužel. Aktuálně VV čeká na vývoj situace s koronavirem a finální formální rozhodnutí, nejen vůči celostátním soutěžím, ale vůči celému SFČR, učiní na svém nejbližším zasedání. Zatím tedy nejpozději 16. dubna 2020.

Říkal jste mi, že hodně sledujete dění ve státě, na FAČR nebo na ČUS. Budete hledat cestu, jak pomoci klubům nebo samotným hráčům, kteří se živí jako OSVČ? Chystají se nějaká opatření?
Ano, jsme v kontaktu s FAČR a společně budeme sledovat všechny možnosti případné podpory, úlevy nebo náhrady ze strany všech státních orgánů a budeme se snažit vytvořit maximální poradenský servis všem složkám SFČR, respektive jsme připraveni sami žádat o totéž. 

Jak velký ekonomický dopad bude mít podle vás koronavirová pandemie na český futsal?
Ztráty budou, to je jasné. Finanční i marketingové. Na jaře měl být futsal mediálně a marketingově „zhodnocen“ například v šesti přenosech na České televizi. Mimo jiné celé finále play off a baráž s Chorvatskem. Čekala nás jednání s partnery na další sezonu. A co teprve kluby, hráči a trenéři. Držím moc palce všem prezidentům klubů, aby vše zvládli a moc je i touto cestou zdravím! Čeká nás velmi těžké období, ale pevně věřím, že i díky našemu úzkému propojení s FAČR vše nakonec zvládneme.

Rozhozený je i program české futsalové reprezentace? UEFA ještě stanovisko k MS 2020 nevydala. Ani k baráži s Chorvatskem. Máte nějaké nástřely scénářů, kterými by se UEFA mohla ubírat?
Aktuálně platí rozhodnutí UEFA, že se utkání baráže mají odehrát, jakmile to bude v ČR i v Chorvatsku, vzhledem ke koronaviru, možné. S trenérem Neumannem, i s celou reprezentací, jsme v kontaktu. Pokud MS v září bude a pokud půjde odehrát baráž, tak to prostě zvládneme. Hráči se nyní musí udržovat sami, my pak uděláme nějaké soustředění, pokud to tedy termínově a logisticky vůbec půjde, pak baráž snad v Brně, a pak vzhůru do Litvy!

Předpokládám, že coby předseda prožíváte nejtěžší období českého futsalu. Co byste vzkázal do celého hnutí?
Přijměme prosím všichni s pokorou tuto nelehkou zkoušku. Dodržujme vše, co máme, protože tady jde opravdu o život náš nebo našich blízkých! Sport a futsal se nám všem opět vrátí a já, respektive celé vedení českého futsalu, děláme nyní maximum pro to, abychom vše zvládli a už se těšíme na setkání s vámi všemi v halách a na hřištích. Držte se!

Další aktuality

Liberecký Henzl: V příští sezoně bychom chtěli atakovat vyšší příčky tabulky
Liberecký Henzl: V příští sezoně bychom chtěli atakovat vyšší příčky tabulky 03.04.2020

Již druhou sezonu můžeme najít na mapě VARTA futsal ligy také liberecký FTZS. Velkým zápalem a tvrdou prací se menší severočeský klub drápá vzhůru. „Jsme na sedmém místě tabulky, panuje spokojenost, ale stále je na čem pracovat,“ hodnotí dvouleté působení libereckého celku v nejvyšší soutěži pětadvacetiletý Filip Henzl.

Michal Salák: V Německu se mistr zatím vyhlásit nedá
Michal Salák: V Německu se mistr zatím vyhlásit nedá 01.04.2020

Futsal se samozřejmě zastavil také v sousedním Německu. Právě tam působil v letošní sezoně Michal Salák, který nám prozradil, že je tam situace komplikovanější než u nás. Také nám řekl něco o svých přípravách na to získat trenérskou licenci.

Matěj Slováček: Rádi bychom soutěž dohráli, za tohoto stavu to ale není reálné
Matěj Slováček: Rádi bychom soutěž dohráli, za tohoto stavu to ale není reálné 30.03.2020

Chrudim zasáhla neočekávaná pauza ve velké formě, proto také Matěje Slováčka mrzí, že se v momentální chvíli nedá pokračovat v rozehrané soutěži. „Nyní je ale čas respektovat a dodržovat veškerá nařízená opatření, tak aby se situace co nejdříve zlepšila a všichni se zase mohli věnovat tomu, co mají rádi bez omezení,“ uvědomuje si vážnost situace zkušený hráč ERA-PACKu.