Následně bude rozhodnuto o tom, zda bude zbytek soutěže dohrán ve zkráceném formátu nebo bude zrušen a mistrem ligy se stane lídr základní části – tedy tým FK ERA-PACK Chrudim! Jak se k celé situaci staví trenér Chrudimi Felipe Conde?

Jak současnou situaci vnímáte? Je řešení vyhlášení stavu nouze tím správným?

Jsme lidé, co žijí sportem, zároveň jsme ale součástí daleko větší společnosti, která má své priority a zdraví je jednou z nich. Samozřejmě, situace není pro sport obecně příznivá, už vůbec ne pro kluby, sponzory a všechny, kdo futsalem žijí. Můžeme vidět, že se zastavuje drtivá většina soutěží napříč celým světem. Věřím, že je to správné rozhodnutí a jestli je to nejlepší, co můžeme dělat, pak samozřejmě splníme naši povinnost a budeme vše respektovat.

Je pozastavení soutěže lepší volbou, než ji hrát před prázdnými tribunami?

Nebyla možnost pokračovat vzhledem k rozhodnutí vlády o maximálním počtu třiceti lidí. Každý tým má čtrnáct hráčů, navíc je tu realizační tým, rozhodčí a další řada lidí, kteří jsou při utkání nezbytní. Hranice třiceti by byla překročena. Jak jsem řekl, vidíme, že se odkládají nebo ruší soutěže po celém světě. Je mi jasné, že jiná cesta ven není.

Jaký má vaše mužstvo plán na následující měsíc?  

Budeme pokračovat v práci, pro nás se nic nemění. Máme společný cíl a jsme odhodláni ho dosáhnout. Všechno je stále nejisté, ale jediné, co vím jistě, že budeme nadále trénovat. Pracujeme na podrobnostech a detailech, jak a kde k tomu dojde, abychom respektovali veškerá možná opatření.

Vedení soutěže předložilo dva možné plány. Pokud bude stav nouze po měsíci zrušen, liga se dohraje ve zkráceném režimu, pokud bude prodloužen, titul spadne do klína lídrovi základní části – ERA-PACKu Chrudim. Je to spravedlivé?

Náš tým se nachází v situaci, kdy je těžké na to vyjádřit nezaujatý názor. Může se zdát, že by v našem zájmu mělo být, aby se soutěž nedohrála, protože bychom skončili na prvním místě. Ale přeji si, aby se situace zlepšila a liga se dohrávala. Všichni chceme, aby se tak stalo. V posledních týdnech jsme hodně pracovali a jsme v nejlepší formě. Můj názor je, že když se soutěž znovu rozjede, bude dostatek času na to, aby se čtvrtfinále i semifinále hrálo v systému maximálních tří zápasů, finále poté až v případných pěti zápasech. Myslím si, že zbylé dva zápasy základní části se dají, v případě nutnosti, odehrávat během jediného týdne.

Nejen my, ale všichni, kdo se podílejí na futsalu, musí doufat ve zlepšení situace. Navrhovaný model rozhodně není špatný, souhlasím i s tím, že kdyby byla liga nucena zbytek sezony zrušit, že bude mistr ligy korunován. Bylo by horší ročník ukončit bez šampiona. Odehrálo se již 95% základní části a byl by nesmysl vše uzavřít bez vítěze. Navíc, když šampion postupuje do Ligy mistrů a ta má obrovský dopad na klubové investice. Jak jsem již řekl, doufám, že vše dopadne pro dobro pro naši zemi a náš sport a liga bude dohrána regulérně.

Další aktuality

Liberecký Henzl: V příští sezoně bychom chtěli atakovat vyšší příčky tabulky
Liberecký Henzl: V příští sezoně bychom chtěli atakovat vyšší příčky tabulky 03.04.2020

Již druhou sezonu můžeme najít na mapě VARTA futsal ligy také liberecký FTZS. Velkým zápalem a tvrdou prací se menší severočeský klub drápá vzhůru. „Jsme na sedmém místě tabulky, panuje spokojenost, ale stále je na čem pracovat,“ hodnotí dvouleté působení libereckého celku v nejvyšší soutěži pětadvacetiletý Filip Henzl.

Michal Salák: V Německu se mistr zatím vyhlásit nedá
Michal Salák: V Německu se mistr zatím vyhlásit nedá 01.04.2020

Futsal se samozřejmě zastavil také v sousedním Německu. Právě tam působil v letošní sezoně Michal Salák, který nám prozradil, že je tam situace komplikovanější než u nás. Také nám řekl něco o svých přípravách na to získat trenérskou licenci.

Matěj Slováček: Rádi bychom soutěž dohráli, za tohoto stavu to ale není reálné
Matěj Slováček: Rádi bychom soutěž dohráli, za tohoto stavu to ale není reálné 30.03.2020

Chrudim zasáhla neočekávaná pauza ve velké formě, proto také Matěje Slováčka mrzí, že se v momentální chvíli nedá pokračovat v rozehrané soutěži. „Nyní je ale čas respektovat a dodržovat veškerá nařízená opatření, tak aby se situace co nejdříve zlepšila a všichni se zase mohli věnovat tomu, co mají rádi bez omezení,“ uvědomuje si vážnost situace zkušený hráč ERA-PACKu.