Jak dlouho již píšete pro Onlajny.com a věnujete se jen futsalovým zápasům?
K onlajnům jsem se dostal již v roce 2007, a to v dobách, kdy se v Chrudimi hrála první hokejová liga. Za tu dobu toho pamatuji opravdu spoustu a myslím si, že jen těžko bych hledal sport, který jsem neměl možnost psát.

Vyberte nejzajímavější futsalový zápas, který jste psal?
Těžko říct, asi si na konkrétní zápas nevzpomenu, za ty roky bylo spoustu skvělých zápasů. Ale vzhledem k místu, kde mám možnost onlajny psát, samozřejmě musím zmínit zápasy Ligy mistrů anebo každý zápas finálových sérií, to má prostě grády.

Máte pro mě nějakou perličku z psaní futsalových onlajnů? Co vás opravdu během kariéry rozesmálo?
Konkrétní perlička mě nenapadá. Já mám možnost psát v těsné blízkosti hrací plochy, takže tam člověk často zaslechne od hráčů či funkcionářů spoustu zajímavých věcí, většina ale není publikovatelná. (smích) Nic konkrétního ale nevím.

Co je klíčové pro správné psaní onlajnů a co je nejtěžší?
Jako klíčovou vidím správnou češtinu. Samozřejmě, chyby dělá každý a sem tam se nějaká objevit může, ale nemělo by to být příliš často. A co je nejtěžší? Zrovna u futsalu je velkým problémem rychlost a intenzita, s jakou se akce střídají. Je to rychlejší než fotbal, takže je méně času na to pořádně akci popsat, a ještě druhým okem sledovat další dění na hřišti.

Kam vás psaní onlajnů ve vaší kariéře posunulo?
Díky společnosti eSports.cz, která je provozovatelem onlajnů, jsem se dostal na řadu zajímavých sportovních akcí. Ať už to bylo juniorské či mužské mistrovství světa v hokeji, hokejbalu, inline hokeji a mnoho dalšího. Se společností jsem začal spolupracovat na různých sportovních projektech a jsem moc rád, že mě to nasměrovalo k tomu, čemu se mohu věnovat nyní.

Jak byste zhodnotil důležitost onlajnů v rámci futsalového zpravodajství?
Nesmírně důležitou. Přece jen z každého zápasu není k dispozici stream, takže onlajn je většinou jediná možnost, kde duel „živě“ sledovat a dozvědět se přinejmenším výsledky, střelce branek a sestavy ihned po skončení zápasů. A vím, že i samotní hráči a členové klubů onlajny v tomto směru velmi využívají a pochvalují si je. I z toho důvodu je škoda, že zájem o psaní onlajnů z futsalu není tak velký. Hraje tam roli spoustu faktorů. Ač je to samozřejmě funkce placená, je třeba to nedělat v první řadě pro peníze, ale mít vztah a lásku ke sportu a vědět, že díky tomu získáte řadu užitečných zkušeností a může vám to otevřít dveře dál. Shodou okolností mám na starosti obsazování zápasů v rámci VARTA futsal ligy, takže mám přehled, kdo, kde a jak pracuje. Společnost eSports.cz spolupracuje se stovkami lidí napříč celou republikou a za kvalitu a zásluhy je značně odměňuje. Jak už jsem psal, dostanete možnost se podívat po světě a do zákulisí největších sportovních akcí na naší zeměkouli. Pokud by měl někdo zájem rozšířit naše řady a přiučit se zajímavým věcem, budeme velmi rádi.

Jak jste se dostal k psaní futsalových onlajnů?
Je to už tak dávno, že si to ani téměř nepamatuji. Několik let zpátky jsem začal komunikovat se zástupci futsalového klubu v Chrudimi, pro které jsem začal psát články pro web. A tím pádem začal chodit i na onlajny.

Je těžší psát z místa, nebo podle TV či streamu?
Samozřejmě, že z místa, ale o to je to zajímavější, že máte ke všemu dění blíže a nevidíte jen to, co vám ukáže obrazovka. Na druhou stranu vidíte i na místa, kam nevidí kamera a z toho pohledu může být samotný onlajn o to pestřejší. Navíc se může stát, že stream nejede podle představ, může být přetížený či nefunkční z jiného technického důvodu, a s tím by souvisel problém i pro vás. Proto se v drtivé většině případů snažíme psát onlajny přímo z haly, abychom se nemuseli spoléhat na nikoho dalšího.

Další aktuality

Martin Brychta: Návrat po zranění v gólovém stylu
Martin Brychta: Návrat po zranění v gólovém stylu 25.05.2020

Pro Martina Brychtu byla letošní nedokončená sezona časem návratu po roční pauze způsobené zraněním kolene. Chtěl se především zapracovat do sestavy a vrátit do bývalé formy. Nakonec nastřílel nejvíc branek v kariéře. Stejně jako ostatní se už nemůže dočkat, až se futsalový svět zase rozeběhne a potká se svými spoluhráči znovu na palubovce.

Nový trenér Svarogu Eloy Alonso se do Česka těší
Nový trenér Svarogu Eloy Alonso se do Česka těší 19.05.2020

Ve Svarogu přivítali nového trenéra! Do sezony 2020/2021 povede tým Španěl Eloy Alonso.

Budeme budovat nový tým, řekl staronový kouč Nejzbachu Martin Brychta
Budeme budovat nový tým, řekl staronový kouč Nejzbachu Martin Brychta 18.05.2020

Martin Brychta se vrátil na pozici hlavního trenéra A týmu Nejzbachu Vysoké Mýto a očekává, že společně s vedením bude budovat nový tým. A co dalšího prozradil se dozvíte v kratším rozhovoru.